yumurtalı patates salatası tarifi

Alman Usulü Patates Salatası

Alman Usulü Patates Salatası

Alman Usulü Patates Salatası için gerekli malzemeler:

4-5 adet Patates
2 adet orta boy kuru Soğan
1 adet et bulyon
1-2 tatlı kaşığı kuru Nane
2-3 yemek kaşığı Sirke
1 tatlı kaşığı Tuz
Zeytinyağı

Alman Usulü Patates Salatası Nasıl Yapılır

Patateslerin kabuklarını soyuyoruz ve güzelce yıkıyoruz. Patatesleri yıkadıktan sonra bir tencerenin içerisine küçük küçük doğruyoruz. Patateslerin üzerini geçecek şekilde tencereye su dolduruyoruz ve içerisine 1 yemek kaşığı tuz döküp pişirmek üzere ocağımıza alıyoruz.

Patatesleri pişirmeye bıraktıktan sonra soğanların kabuklarını soyuyoruz ve bir kasenin içerisine küp küp doğruyoruz. Soğanları doğradıktan sonra üzerine 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı karabiber ekleyip beklemeye alıyoruz.

Patateslerin ara ara bir kürdan veya çatal yardımıyla pişip pişmediğini kontrol ediyoruz. Eğer kürdan kolayca patatese batıyorsa patates yumuşamışsa patatesler pişmiş demektir. Patateslerin suyunu süzdükten sonra salata kasemize boşaltıyoruz ve soğumasını bekliyoruz.

Patatesler soğuduktan sonra üzerine soğanları ekliyoruz. Daha sonra 2-3 yemek kaşığı kaynamış suyun içerisinde erittiğimiz bulyonu da patateslerin üzerine döküyoruz. Son olarak nane ve sirkeyi ekleyip salatamızı güzelce karıştırıyoruz. Dilerseniz üzerine biraz daha zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Alman Usulü Patates Salatamız hazır.

Afiyet olsun.

Patates Salatası

Patates Salatası

Patates Salatası için gerekli malzemeler:

4 orta boy Patates
2 adet kuru soğan
Yarım demet Maydanoz
Yarım Limonun Suyu
Zeytinyağı
2-3 tatlı kaşığı Tuz
1 tatlı kaşığı Karabiber
2-3 tatlı kaşığı Pulbiber

Patates Salatası Nasıl Yapılır

Patateslerin kabuklarını soyuyoruz, yıkıyoruz ve küçük küçük doğruyoruz. Doğradığımız patatesleri bir tencereye alıyoruz ve üzerini geçecek şekilde su ekliyoruz, bir tatlı kaşığı tuz da ekledikten sonra haşlanmak üzere ocağa alıyoruz. Patateslerimizi yumuşayınca ocaktan alıyoruz ve suyunun süzülmesi ve soğuması için bir süzgece boşaltıyoruz.

Bu sırada soğanların kabuklarını soyuyoruz ve yıkıyoruz. Yıkadığımız soğanları ortadan ikiye bölüyoruz ve ince ince doğruyoruz. Doğradığımız soğanları salata kasemize alıyoruz ve üzerine bir tatlı kaşığı tuz ve 3-4 damla su ekledikten sonra elimizle iyice öldürüyoruz. Elimizle iyice öldürdükten sonra sudan geçiriyoruz ve suyunu süzüyoruz. Daha sonra maydanozu ayıklayıp yıkıyoruz ve ince ince doğrayıp soğanların üzerine alıyoruz.

Soğuyan patatesleri de salata kasemize boşaltıyoruz ve üzerine tuz, karabiber, pul biber, limonsuyu ve zeytinyağı ekleyip güzelce karıştırıyoruz. Dilerseniz daha fazla veya daha az pul biber ekleyebilirsiniz. Patates salatamız hazır.

Afiyet olsun.